Lótusz szülés: Kérdések és Válaszok


„A tudás kezdete - annak a felfedezése, hogy valamit nem értünk.”

(Frank Herbert)


Miért választják egyesek a lótusz szülést? Miért változik a szülés hagyománya?

A lótusz gyerekek nem veszítenek energiát önmaguk stabilizálásához a születést követő órákban. Tömeggyarapodásuk, izomerősségük, idegrendszerük működése, környezetre való reakcióik megfelelőek. A lótuszgyerekek egyszerűen töretlenek e stresszes világban. Nyugodtabbak és barátságosabbak, könnyebben viselik a fogzást, másolási (utánozó) készségük fejlettebb. Szükségtelen mondani, mi motiválja a szülőket e módszer kipróbálására. Ausztrál kórházakban tervezik a lótusz szülés bevezetését.

Mitől lehet vonzó egy egészségügyi szakember számára a lótusz szülés?

A nyugati orvoslás gyakorlatában, a szülészet és gyermekgyógyászat általános nézetei között e szülési mód előnyei eltűntek. Észak-Amerikában és Európában is az aktív szülés levezetést oktatják. Előfordul azonban, hogy néhány orvos a kismama kérésén keresztül gyakorolni kezdi a szülés levezetésének passzívabb módját, illetve néhány olyan orvos támogatja, akik saját gyermeküket természetes úton hozták világra. Habár több szülésznő, bába gyakorolja a késleltetett köldökzsinór elvágást, dúlák keresik a kíméletes szülés elősegítésének módját, de a nem elválasztás kérdése számukra is új. A lótusz szülés gyönyörű „forgatókönyve” azonban további vizsgálódásokat provokál. A köldökzsinór el nem vágása lelassítja a család első napjait, és megtanítja a család szent egységének becsülését.

Hogyan védi a le nem választás az újszülött egészségét?

Érzelmileg egészségesebbek az újszülöttek, mivel a család úgy összpontosít a gyermekre, mint egészre. A minőségi összeköttetés megszakítatlan marad. Ez egyfajta bizalom a gyermek szerves ritmusa iránt. A szülést követő napok pihenéssel, és a kapcsolat megalapozásával telnek. Az újszülöttnek szüksége van a zavartalan kötődésre a születést követő első órákban. A korai köldökzsinór elvágás emeli az adrenalin szintet - gyakorlatilag minden gyermek felsír ekkor.
Az a gyermek is kezelhető lótusz szülöttként, aki császármetszéssel jön világra, illetve akinek speciális szükségletei vannak. - Feltéve, hogy a szülők találnak egy erre nyitott orvost. - A lótusz szülés kimondottan kedvező támogatást biztosít a császáros gyermekek alkalmazkodásához.

Milyen a lótusz szülés során kialakuló szent és sérthetetlenség kapcsolat?

A “szent” szó a következőkre utal: nagyrabecsülés, tisztelet, óvni az erőszak ellen, a kapcsolat nagyszerűségének elfogadására való jogosultság, szentség. Kölcsönösség fedezhető fel a lótusz és a mitológiai szent szülések között. Tibetben és a Zen Buddhizmusban a “Lótusz szülés” jelentése olyan spirituális tanítók belépése a világba, mint Guatama-Buddha és Padmasambhava. A katolikus Ezekiel próféta könyvében is ott az utalás a „nem elvágásra” az újszülöttnél.

Mi az elismert szülészeti és sürgősségi gyakorlata a vajúdás utolsó fázisának és a méhlepény eltávozásának?

A Világ Egészségügyi Szervezet protokollja a szülés aktív irányítása. Ezt tanulja minden szülészorvos, ápoló, bába, és orvostanhallgató, valamint alkalmazzák abban az esetben is, ha amúgy gyógyszermentesen, teljesen természetes úton megszülne az anya - mindenféle megelőző orvosi beavatkozás nélkül. Ez a protokoll elkezdődött a kórházi szülések elterjedésével az 1950-es években. Az oxytocin injekció beadása az anya combjába hamarosan azután, hogy a gyermek feje kint van (fokozva az izom összehúzódását), majd elszorítják a köldökzsinórt a gyermek megszületését követő 1-5 percen belül - hacsak nem azonnal -, majd kinyomják a méhlepényt - azt húzva a köldökzsinór által. Nem támogatják a passzív, egészséges, anya-gyermek ösztönös és spontán folyamatait. Az aktív irányítás a vajúdás során valójában inkább fokozza a stresszt, mint csökkentené (minden gyermek sír, amikor a köldökzsinórt elvágják, akkor is, ha természetesebb úton zajló bábás szülés van).

Milyen a méhlepény szüléskor?

Téves elképzelés az, hogy olyan, mint egy síkos, fényes máj darab. Teljesen más. Annyire összetett, hogy egyes őslakosok hiszik, hogy a méhlepény az élet fája. Csakugyan, ahogy az artériák és vénák gyökere kiemelkedik a méhlepényből a köldökzsinór felé, olyan, mint egy fa törzse. Igen figyelemreméltó. Membránok változatos fátylai másvilági szépséget kölcsönöznek neki.

Mi történik akkor, ha lótusz szülés közben kiderül, hogy a köldökzsinór rövid? Mi történik várakozás közben, míg a méhlepény nem születik meg, de a gyermeket a mellre kéne helyezni?

Fontos, hogy a segítők figyelmeztessék az anyát, hogy a gyermek megszülése után figyeljen a méhlepény szülésének befejezésére is – a rövid köldökzsinór fokozza az összpontosítást. A gyermeknek nem szükséges a mellen lennie a szülést követő első 30 percben, a bőrkontaktust viszont tudja tartani az anyával. Helyezzük az anya hasára az újszülöttet, cirógassa és beszéljen hozzá, miközben koncentrál a méhlepény mielőbbi megszülésére. A méhlepény megszülését elősegíti a bőrkontaktus és összpontosítás a méhlepényre. A mellbimbó stimulálása szintén elősegíti a szülés befejezésének lerövidülését, és a vérzés csillapítását is - a férj vagy a segítő manuálisan közreműködhet, miközben az anya koncentrál.

Lehet fürdetni a gyermeket, miközben köldökzsinórján keresztül még kapcsolódik a méhlepényhez?

Igen. Lehet fürdetni a gyermeket, ahogy azt „normál” esetben tennénk. Egyszerűen a méhlepényt a közelben kell tartani. Legjobb, ha van valaki, aki segít ebben. Teljesen normális, ha a köldökzsinór nedves lesz – felitatható puha textíliával. A legtöbb gyermeket nem is szükséges fürdetni első héten, különösen, ha vízben született – habár a terápiás meleg vízfürdő (Le Boyer stílus) gyógyhatású a gyermekek számára – különösen azoknak, akiket születési stressz vagy sokk ért.

A köldökzsinór érintetlenül hagyása az jelenti, hogy nincs lehetőségünk a köldökzsinórvér vérbankba való elhelyezésére? Nem felelőtlenség ez napjainkban?

Csábítóan hangzik, hogy késleltessük a köldökzsinór elvágását, és még egy kis vért is tegyünk el belőle. A vérbanki tároláshoz azonban a köldökzsinór azonnali - 30 másodpercen belüli - elszorítására van szükség. Átlagosan 100 ml vért vesznek le (60 – 180 ml között, de igyekeznek minél több vért begyűjteni).
A korai köldökzsinór elszorítás része az általános szüléseknek is. Tehát ebből kiindulva a különbség tényleg nem vehető észre a gyermek számára, csak anyagi vonzatai vannak. Ezt a gyakorlatot azonban többen erősen kritizálják a köldökzsinór pulzálása miatt. Ez a pulzálás körülbelül 5 percig tart, de meleg vízben szülés esetén akár tovább is. 180 ml vér valójában több mint fele???? a gyermekek vérkészletének, megvonása pedig legyengíti őket. Gyermekvédők rámutatnak arra, hogy az újszülöttnek joga van saját véréhez akkor, amikor leginkább szüksége van rá: életük első sebezhető óráiban és napjaiban.
 
Fotó: Köldökzsinórvért gyűjtő tasak és egy leválasztott méhlepény.

A korai vérveszteség az oka, hogy a gyermek beteges, gyenge, fejlődési késedelme pedig kitart iskolás koráig is. Egyéb rendellenességek is az alacsony vérkészletre vezethetők vissza. Ilyenek például az autizmus, rák, agydaganat, leukémia, máj-, vese problémák, lyukak a szívben, hormonzavar, enzimek kiegyenlítetlensége.
Olvastam, hogy érvként említik a köldökzsinórvér tárolása mellett, hogy az könnyen, fájdalom-, és kockázatmentesen gyűjthető. Továbbá sem az újszülött, sem az édesanya számára nem jelent veszteséget, mivel a köldökzsinór és méhlepény is megsemmisítésre kerülnek. Arról azonban a szülők nincsenek informálva, hogy a köldökzsinór el nem szorítása vagy vágása lenne szükséges. Ha a köldökzsinór vér tényleg olyan értékes, vajon mit jelent megvonása az újszülött számára?

Császáros szülött gyermek is lehet lótusz szülött?

Igen. Egyszerűen csak együtt kell kezelni a méhlepényt a gyermekkel. Vannak példák sikeres lótusz szülésre császáros szülés esetén is.

Tud korai gyermek lótusz szülött lenni?

Igen. Számukra még hasznosabb a méhlepény megtartása.

Hogy tudunk felkészülni lótusz szülésre kórházi szülés esetén?

Mindenkinek joga van választásáról dönteni minden helyzetben. Udvariasan visszautasíthatja a sürgető intézeti protokollt, ami ellene van annak, amiben hisz – aláírásával dokumentálva választását. Vallási okokra való hivatkozás gyakran segítségül jöhet. Felhívja a figyelmet, és a könyörület megjelenik a „személyzettől” anélkül, hogy belemennének a vitába. A köldökzsinór el nem vágása azonban olyan, amit meg kell előre beszélni. Szintén fontos, hogy tisztán kifejtsük elképzelésünket – papíron - bármilyen szülési szándékunkról.

Mi történik, ha a köldökzsinór a gyermek nyaka körül van szüléskor?

Az átlagos köldökzsinór 2-3 láb[1] hosszú, így teljesen normális, ha az lazán a nyak körül van. Az egészséges nők nagy többségénél ez nem probléma. A laza köldökzsinór segítő gyors kezek által vagy a zsinór síkossága által fürgén kicikázik a gyermek feje fölött, de néha az anya maga segíti a szabadon szülés forgatókönyvében.

Miért választják a lótusz szülést? (Lisa Schuring válasza)

Mindenki más okból kifolyólag, de vegyünk néhányat a sok közül: nem akarják elvágni, vagy irtóznak elvágni a köldökzsinórt, gyengéd és békés átmenetet szeretnének biztosítani gyermekük számára - megengedik számára a végső, szabad leválást, tiszteletben tartják a gyermek és méhlepény kapcsolatát, így biztos, hogy a csecsemő hozzájut a számára szükséges optimális és speciális vérmennyiséghez, a család lelassít ez által, és részt vesz e gyönyörű időszakban, az anya gyorsabban felépül, teljes figyelmét a gyermekre fordítja, csökken a gyermeklátogatók száma, amíg a méhlepény le nem válik, spirituális vagy lelki okok miatt, tradicionális vagy kulturális okok miatt, nem kell azon aggódni, hogy hogyan vágják el a köldökzsinórt, csökkentik a fertőzésveszélyt (biztosítja a zárt rendszert a gyermek –  köldökzsinór - méhlepény között, mivel nincs nyílt seb), lerövidíti a köldök gyógyulási idejét (nincs seb).

Van szaga a méhlepénynek?

Nem, nincs rossz szaga sem a méhlepénynek, sem a köldökzsinórnak. Tengeri só és levendula olaj használata esetén a só és a levendula illata érezhető. Van, aki azt mondja, hogy a méhlepény olyan illatú, mint a csecsemő.

Mi történik lótusz szülés után?

A méhlepény lefagyasztható egy zárható edényben (sózás esetén nem ajánlott), eltemethető a kertben egy kedvenc fa alá, vagy elültethető cserépbe egy kis fával (költözés esetén könnyen mozdítható). A talaj azonban tápanyagban dús lesz a méhlepénytől – az erre érzékeny növényeknél figyeljünk oda. Néhány család a méhlepény eltemetése után kisebb ünnepséget tart

[1] A láb mértékegység angolszász jelentése 30,48 cm.